Yazmak güzeldir

Doğum Ve Dogmatizm

0 111

 

Daha doğmadan hangi dogmalara(doğruluğu deneyden geçirilmeden, sınanmadan kabul edilen, olduğu gibi benimsenen ve bir öğretinin ya da ülkünün dayanağı yapılan sav) inanmamız gerektiğini belirlemişlerdi. Şunu hep ıskaladılar, herkes eşit doğmuyordu. Kimi doğanlar gelişleri itibariyle içine doğdukları dünyayı ‘sorgulama’ya yatkındılar. Akıl denen soyut ama bir o kadar da somut şey her şeyi değiştirmeye, devirmeye ve dahi tepetaklak etmeye birebirdi. Öyle olmayaydı bunca öğreti çeşitliliği olur muydu? Hem kim diyebilir ki, biri diğerinden görece üstün, görece daha iyi. Oysa dahası yok. Aksine dahası çok. Ben sonum, benden sonrası yok gibi kibir kokan tüm iddialar adı üzerinde sadece iddiadır.

Yazara Ait Diğer İçerikler

Hem daha son insan daha doğmadı ki. Yazıdan önce düşünce vardı. Mantığı Aristo ile düşünceyi Sokrates ile antik Yunan’dan öğrendik. Tarihin akışında düşüncenin temellerinin üzerine taşlar koyan her düşün insanı, bu sürecin her daim dinamik olmasına sebep oldular. Kimileri tüm enerjilerini bu dünyaya adamışlarken kimileri de hepten hepe bir vazgeçmişlik içinde öte dünyaya yönelmişler. Aslında bu dünya somut öteki gayet soyut. En azından akıl böyle diyor. Fakat bu tamamen Tanrı kavramından münezzehti. Çünkü günümüzde sekiz milyar insan içinde sayısız inanış var. Örneğin bir Hintli daha doğmadan bir brahman adayıdır. Bunu her coğrafyada yaşayan her insan için çeşitlendirebiliriz.


Oysa bilinç, inanç açısından boş bir bellek gibidir. Ne yüklenirse onunla kapasitesini belirler. Zamanın koşullarında bilgiye erişim ne kadar kolay. İnsanın yazıyı bulmak gibi bir derdi de yok. Okumak, hatta izleyerek öğrenmek için kaynak sonsuz. Fakat buna açlık çeken bir jenerasyon yok ne yazık ki. Bu kolaylıklar günümüz insanını fazlasıyla tembel de kılıyor. Aydınlanmak, öğrenmek için zamanını okumaya ayırmak gerek. Dahası buna ihtiyaç duymak gerek. Bu gereklilik için de evde ve okulda bu tutuma rehberlik edecek büyüklere ihtiyaç var.
Uzun lafın kıssası şu ki; dogmatik olmak yerine açık bilinçli olmak öğrenimi mezara kadar götürür.
Bilim, bilmekten geliyorsa insan da bu yoldan yürümeli sonsuza dek.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.