Yazmak güzeldir

Efendilik Sizde Kalsın Efendiler

0 64

İnsan sadece etten kemikten ibaret bir yapı değil, öyle olsaydı ruhunu nereye koyacaktık ? Bazı hayvanların bizleri şaşırtan ve insani bulduğumuz çoğu davranışı, bizlere unuttuğumuz birçok değeri anımsatıyorsa vay halimize. Sokakta boylu boyunca uzanmış bir çocuğa sarılmış bir köpeği görüp te hemen cep telefonlarına sarılıp bu durumu görüntülemeye çalışmaktan öte bir duyarlılığımız neredeyse kalmadı bile.

Oysa bu dramatik ve trajik durumun altında yatan sosyal gerçeklere çoklukla körüz. Görüyoruz ama duymuyoruz, sadece duyurmakla ve durum üzerinden rol kapmakla meşgulüz. Rolümüz ne ? Bak görüyor musun bir köpek ne kadar duyarlı! Eyvallah ! Ya insan ? İçindeki hayvani tarafı ne denli terbiye edilmiş ? Yani içindeki köpek eğitilse bir insana sarılacak kadar insan olamayacak demek ki ? 13 yaşında bir çocuk sokakta uyumak zorunda kalıyor yoksa sokak köpeğinin yaşam alanı sokaklar ve köpek bu durumdan zaten şikayetçi değil. Çocuk ise hangi gözle görülmüyor, durumun vahameti ayan beyan ortada.

Yüzlerce insan bu tablonun yanından yöresinden ırmaklar gibi akıp gidiyorlar. Üstelik %99’u Müslümanız diye kurum kurum kurulan bir dinin mensuplarının en kutsal ayı olan Ramazan ayına dair bir tablo bu. Yaratıcısı ne Monet ne Rembrandt, bildiğimiz kapitalizm. Hem de artık çapı asla ölçümlenemeyecek boyutta olan bir kapitalizm. Eskiden İstanbul ve direklerarası denildiğinde akla tiyatro gelirdi şimdi ise bu iki park babası arasında bir oyun oynanıyor. Oyun tek perde, yatıyorsun ve uyanıyorsun yer aynı yer, taş aynı taş, soğuk ve sert. Uyanıyorsun sana bir köpek sarılmış bir insan kardeşin değil. Yıllardır derin bir uykuya dalmış ve uyanamayan insanların ülkesi Türkiye.

Yazara Ait Diğer İçerikler

Bu utanç tablosunu hazmetmek pek insan işi değil ama hangi insandan bahsediyoruz ?  Ayakta vaziyeti resmeden de bir insan, köpeğin sarıldığı da bir ‘’insan evladı’’. Çocuğuna, yaşlısına ve kadınına kör bir toplumun fertleri görse görse sadece kendini görüyordur. İnsan olmanın kayıtsız şartsız tek gerekliliği merhamet ve vicdan sahibi olmaktır derim… Fotoğraftaki amca ya da ağabey şu ayıbı resmetmek yerine kapatmayı yeğleseydi hala umut var diyecektim ama maalesef umut tükeniyor. Tâkke düşmüş kel görünmüş, iki tutam saçla da bu tutamaksız dünya değişmiyor maalesef.

 Uyuyan çocuğun başı dünyalar güzeli köpeğin ellerinin arasında. Nasıl da şefkatle sarılmış, kavramış. Durum hem insan hem de hayvan açısından aynı böyle olmalıyken hepimizin dilinde ciklet haline gelmiş bir aynen sözcüğü vardır muhakkak, ‘’aynen’’.Bitirirken; çocuklarınızı doyurun efendiler, onları eğitin efendiler, onları koruyun efendiler. Yapın ne yapacaksınız yapın da efendilik sizde kalsın efendiler…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.