Yazmak güzeldir

İzlenmesi Gereken 5 Belgesel

0 90

İzlenmesi Gereken 5 Belgesel Listesi

HUMAN ( İNSAN ) - 2015

Human bize, insanoğlunun derinliklerine inme fırsatını sunarken, dünyamıza dair görüntü ve hikâyelerle iki kanatlı bir tablo çizer. Kin ve şiddetle olduğu kadar aşk ve mutluluk aracığıyla da Human, bizleri başkalarıyla karşı karşıya getirirken kendi hayatlarımıza da götürür. En basit günlük hikâyelerden en ilginç masalsı hayatlara kadar değinerek, bizlerin aslında kimler olduğumuza, karanlık yanlarımız olduğu kadar güzel ve evrensel bir yanımızın da olabildiğine ışık tutar. Yeryüzünü, yani bizim Dünyamızın, belki de hiç görülmemiş en güzel yerlerine ait havadan görüntüleri ve opera tarzındaki müzikler eşliğinde Dünyamızın güzelliklerine tanıklık etme ve soluklanma fırsatı sunar. Human, insan koşullarına sıkı sıkıya bağlanmamızı ve varoluş sebebimizin ne olduğunun yansıtılmasını sağlayan bir film.

Human (2015) on IMDb

I AM NOT YOUR NEGRO (BEN ZENCİ DEĞİLİM) - 2016

93 dakikalık belgesel, Samuel L. Jackson tarafından anlatılıyor ve James Baldwin’in hazırladığı ve yayınlanmamış olan eseri “Remember This House”‘tan esinleniyor. Eser, Baldwin’in 1970’lerin ortalarında yazdığı not ve mektuplardan oluşmaktadır ve yakın arkadaşları ve sivil haklar liderleri Malcolm X, Martin Luther King ve Medgar Evers’ın hayatlarını anlatmaktadır.

Ben Senin Zencin Degilim (2016) on IMDb

Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir ask hikayesi) - 2009

Michael Moore filmleriyle Amerikan toplumunu eleştirmeye devam ediyor. Öncekileri hatırlatayım: Kapanan fabrikalarıyla birlikte işlevsiz kalan geleneksel işçi sınıfının kaderi, Amerikalıların silah tutkusu, 11 Eylül’den Irak saldırısına uzanan dönemde Bush yönetiminin marifetlerinin teşhiri, Amerikan sağlık sisteminin insafsız eleştirisi… Şimdi de 2007-2009 krizini vesile ederek doğrudan doğruya Amerikan kapitalizmini hedef alıyor: Bu hafta Türkiye’de de gösterime giren Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi…

Kapitalizm: Bir ask hikayesi (2009) on IMDb

That Sugar Film (Ah Bu Şeker) - 2014

Market raflarını süsleyen çoğu yiyeceğin içinde bulunan şekere dair şahane bir belgesel. Damon Gameau, şekerin yaşamlarımız üzerindeki etkisini göstermek amacıyla inanılmaz bir deneye imza atıyor. Şekeri hayatından çıkararak, toplumda sadece sağlıklı algısı olan yiyeceklerle besleniyor. Bu eğlenceli ve bilgilendirici yolculuk sırasında Damon, şekerin sağlığımıza nasıl etkileri olacağı konusunda da ilginç yorumlar yapıyor.

That Sugar Film (2014) on IMDb

Samsara - 2011

Samsara, Baraka’nın yönetmeni Ron Fricke’nin yirmi yıl sonra çektiği ilk film. Kelime olarak ‘samsara’ Sanskritçeden bire bir çevrildiğinde doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor. Film de doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu konu ediniyor. Beş yılı aşkın bir sürede, yirmi beş ülkede çekilen Samsara, insanlığın kutsal saydığı topraklardan, endüstrileşmenin en yoğun yaşandığı alanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor. İnsan deneyiminin ve maneviyatının kavranılamayan derinliklerini araştıran saf bir sinema deneyimi sunan film, dünyanın çeşitli yerlerindeki insan topluluklarının umut etme biçimleri kadar korkularının ve arzularının da benzer olduğunun altını çiziyor. Artık çok az filmde kullanılan analog 70mm film formatıyla çekilen film, insanlığı doğaya bağlayan yaşam döngüsünün görsel bir yansıması. Samsara, duyularınızı harekete geçirecek eşsiz ve belki de ruhani bir sinema yolculuğu.

Samsara (2011) on IMDb

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.