Yazmak güzeldir

Neden Hep Safsata Kazanıyor?

0 45

Akıldan ziyâde, hurafe ve efsane ekürisinin at koşturduğu bu ulu hipodromda ‘’akla’’ hep eşek muamelesi yapılması gayet olağan bir hal aldı artık. Sene bilmem kaç değil ayan beyan 2018 biz değilsek de büyük bir güruh hacı, hoca, şeyh ya da şıh peşindeler hala…Değil bir Mustafa Kemal binlercesi gelse de belli oldu ki burnumuz boktan çıkmayacak. Bir liderin tesiri onun ömrüyle sınırlı ki Mustafa Kemal vefatından sonra dahi etkisini sürdüren nadir liderlerden…Bilim bileyim derdindeyken, öteki cenah bilmeyeyim inanır kurtulurumun derdini dahi yüklenmiyor. Velhasılı safsata hep masada hep salata ister yağlı ister yağsız.

Yazara Ait Diğer İçerikler

Neye niyet ona diyet budur. Toplumca ödediğimiz diyet gayet aşikâr bir arpa boyu yol dahi gidemiyoruz fakat 2023 odaklı azamet naraları sallıyoruz. Varsa yoksa başarımız toprak ve can almak. Geçmişimizle övünmek için derme çatma abidik gubidik bir Osmanlı var…Elde ne var ? Cenk ile elde edilmiş fos bir hilafet onun bunun yurdunu işgal etmiş koca bir emperyal. Şimdinin Amerika’sından ne farkı varmış ki ? Egemen kimse güç de onun tekelinde ve o belirliyor özgürlüklerin sınırını ve diyor ki muktedir; senin özgürlük sınırın benim çizgime değdiğinde biter !Benim bahçem, benim evim, benim arabam uçsuz bucaksız bir sahiplik hali. İnsan ki aslında hiçbir şeye sahip değilken nelere hükmedeceğini sanıyor. Bu sanıyla da ölene dek yaşıyor sonrası tıs,fıs…Hatta benim vatandaşım da diyebiliyor ki  ben nereden senin oluyorum ? Böylesi makaleler çok yazılıyor, söyleniyor. Kale alınıp alınmaması hiç önemli değil diyemem önemli elbette.

Aklını kiraya vermiş tonlarca insan var görüyoruz, zira onlar sadece kilo ile ifade edilebilirler. Kullanılmayan şey hurdadır eskici gelir alır yerine don lastiği ya da mandal verir. Ol sebeple safsatanın egemenliğinin sona ermesi sadece ve sadece aklın başa gelmesine bağlıdır. Ömür bitmeden aklın başa gelmesini temenni etmek de yetmiyor, eylemsiz söylem de aha bu metinden öte gitmiyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.